HomeДЕНЕШНАРегионТурција гради два нови центри за бегалци

Турција гради два нови центри за бегалци

 

Денес турските медиуми соопштија дека Турција ќе гради два нови кампа за бегалците кои ќе бидат вратени од Грција за нивна регситрација. Како дел од договорот меѓу ЕУ и Анкара, од понеделник Турција ќе почне да ги прифаќа мигрантите кои преку Егејското море стигнуваат во Европската Унија. Ликацијата на кампот ќе биде во близина на Измир и ќе поседува посебни простори каде ќе им бидат земени отпечатоци на мигрантите и ќе се врши нивна регистрација. Засега се уште не е познато како ќе се одвива трансферот на бегалците.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com