HomeДЕНЕШНАСветТурската војска го призна поразот, обидот за пуч неутрализиран

Турската војска го призна поразот, обидот за пуч неутрализиран

Турската војска откри дека обидот за државен удар бил неутрализиран, како и тоа дека најголема улога во ова имал самиот народ. Претходно турскиот премиер Бинали Јилдрим изјави дека обидот за пуч бил 100 проценти неуспешен, но ги повикал граѓаните да станат и да се појват на „демократска стража“.

Тој исто така ги повикал граѓаните да не ги мешаат „паралелните банди“ во униформи со турските војници. „Нашата работа се уште не е готова, операцијата „чистење“ наскоро ќе биде довршена“, изјави турскиот премиер.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com