HomeФЕР ПЛЕЈФудбалТотенхем на Вембли ќе игра Лига на шампиони

Тотенхем на Вембли ќе игра Лига на шампиони

Тотенхем своите натпревари од Лигата на шампионите ќе ги игра на стадионот Вембли во Лондон. Спарси постигнале договор со ФА за 26 милиони фунти да играат на националниот стадион бидејќи нивниот „Вајт Харт Лејн“ ќе ги намали бројот на седиштата додека покрај него се гради нов стадион вреден 400 милиони фунти.

Во однос на тоа дека новиот стадион ќе биде достапен за сезоната 2018/19, Тотенхем и наредната сезона ќе биде домаќин на Вембли, а тогаш ќе ги играат и Премиер лигашките и Куп натпреварите на најголемиот стадион во Англија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com