HomeРЕФЛЕКТОРТеатар„Танцфест“ во Велес

„Танцфест“ во Велес

 

Во рамките на годинешното издание „Танцфест“ велешани ќе имаат можност да проследат четири танцови претстави на сцената на театарот „Џинот“ во Велес. На 9-ти април со почеток во 20 часот прв на сцената ќе настапи Скопје танцов театар со претставата „Стапнувајќи на земја“. На 12-ти април  ќе биде изведена една од најекслузивните претстави за годинава „Боите на танцот“ на Државната опера и балет од Измир, Турција. „Ruolite Dance Company“ со претставата „Strates“ од Париз, Франција ќе настапат на 19-ти април. Големиот финиш е закажан за  21-ви април со претставата „Волшебен свет“ во изведба на Скопје танцов театар.

-„Наша цел како тетатар беше да им овозможиме на нашите гледачи програмска содржина која што го промовира и афирмира танцот , не само современиот туку и класичните форми на танц . Во таа насока направивме соработка не само со Танцфест како фестивал туку и со националната институција МОБ. Ја сискрено сум задоволен со нашата соработка со „Танцфест“, од инетерсот на нашата публика што го пројави за современите форми на танцот . Очекувам годинава уште поголем интерес од лани“, рече уметничкиот директор на театар Џинот, Васил Зафирчев.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com