HomeДЕНЕШНАПолитикаСЈО бара претпазливост за функционери од ДПМНЕ, Пуч да продолжи

СЈО бара претпазливост за функционери од ДПМНЕ, Пуч да продолжи

Откако претседателот Иванов целосно ја повлече аболицијата за политичарите, Специјалното јавно обвинителство ќе ги продолжи и прошири започнатите истраги и предмети кои се во предсудска постапка. СЈО сега бара мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиевски и Трајковски кои се додадени како осомничени во случајот ТНТ за рушењето на Космос на Фиат Цаноски.

СЈО предложува и мерка притвор за битолскиот градоначалник Талески првоосомничен за случајот Транспорт во кој е вршен криминал, злопутреба на службена должност и оштетување на буџетот на општината при договорите со превозниците за ученици.

Притвор е побаран и за Горан Грујоски од тајната полиција како главен осомничен во случајот Тврдина при што се сомничи за уништување на опремата за прислушкување, а тој е единствениот кој и беше притворен, а со аболицијата и пуштен на слобода.

Од друга страна пак, СЈО побара и превземање на случајот Пуч во кој се инволвирани Зоран Заев и Верушевски, осомничени за вршење на нелегално прислушкување, стекнување со нелегални приватни разговори и уцена на највисоките државни органи. Овој предмет од рацете на Основното јавно обвинителство треба да го премине кај СЈО со сите докази и досегашни истражни дејства.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com