HomeДЕНЕШНАСветСурфер почина по три дена од фаталниот напад на ајкула

Сурфер почина по три дена од фаталниот напад на ајкула

Сурферот Бен Геринг почина по три дена борба со повредите нанесени од фаталниот напад на голема бела ајкула во Фалкон заливот во Западна Австралија. Геринг првично успеа да преживее и да и избега на ајкулата откако половина нога му беше откината, но за жал не успеа да се опорави.

Денот кога отишол на сурфање немало предупредување на плажата дека има опасност од ајкули. Научниците пред само една недела предупредија дека нападите на ајкули ќе се зголемат оваа година поради климатските промени.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com