HomeДЕНЕШНАПолитикаСудската администрација одвај преживува, министерството молчи

Судската администрација одвај преживува, министерството молчи

Синдикатот на УПОЗ и денеска протестираше пред Министерството за правда, а присуствуваа судски административци од повеќе региони на Македонија откривајќи дека се на работ на егзистенција и дека нивните барање се сосема оправда.

upoz cet protest (2) (1)

Сепак, и понатаму немо е Министерството за правда кое нема решение за нивниот статус, ниту одлука за зголемување на платите и подобрување на социјалните права.

upoz cet protest (3) (1)

УПОЗ доби гаранции од Судскиот буџетски совет дека ќе престанат притисоците и дека нема да се прават списоци на вработени кои штрајкуваат.

upoz cet protest (4)

Судската администрација бара итно носење на законот со кој ќе се реши нивниот статус.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com