HomeДЕНЕШНАСветСудир на возови во Пакистан, шест мртви

Судир на возови во Пакистан, шест мртви

Најмалку шест починале, а околу 150 се повредени во судир на патнички и товарен воз во централениот дел на Пакистан. Несреќата се случила на околу 25 километри оддалеченост од градот Мултан, во централната провинција Панџаб, кога патничкиот воз удрило во товарниот воз кој не бил во движење. Четири вагони се превртиле после судирот, а 10 лица заработиле потешки повреди.

Повикувајќи се на функционерите на железничката станица, агенцијата АФП дека теретниот воз не бил во движење бидејќи претходно ударил еден маж на пругата. Потоа патничкиот воз налетал на товарниот и удрил во него. Во јули 2005 година 130 лица починаа во судир на два воза во провинцијата Синд.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com