HomeДЕНЕШНАПолитикаСтудентот Ефтимов е првиот условно осуден за протестите

Студентот Ефтимов е првиот условно осуден за протестите

Студентот Борјан Ефтимов за учество во протестите пред народната канцеларија на Иванов кои ексалираа и доведоа до нејзино демолирање е првиот кој е осуден со условна казна до една година, а ако го повтори делото ќе ја одлежи затворската казна.

protesti1 (3)

Ефтимов го признал делото и на судот му ветил дека повеќе нема да учествува во насилни демонстрации. Штетата на народната канцеларија по демолирањето е проценета на 500 илјади евра, а се води судска постапка и против други лица кои протестираа.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com