HomeДЕНЕШНАСветСтрашна експлозија на рафинерија во Мексико, жртви и еколошка катастрофа

Страшна експлозија на рафинерија во Мексико, жртви и еколошка катастрофа


Во страшна експлозија на рафинерија за нафта во Веракруз, Мексико животот го загубија најмалку три лица, а повеќе од 136 се повредени. Засега не се наведуваат точните причини кои довеле до експлозијата што ќе треба да го утврди понатамошната истрага. Последиците се навистина големи бидејќи целото подрачје е евакуирано и се проценува дека ќе има огромни еколошки штети. Рафинеријата е во сопственост на нафтената компанија Пемекс, а стигнуваат извештаи дека и во изминатите години имало безбедносни проблеми.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com