HomeДЕНЕШНАСвет100.000 Сиријци се упатиле кон границата со Турција

100.000 Сиријци се упатиле кон границата со Турција

Околу 100.000 лица се упатиле кон Северна Сирија кон блокираната граница со Турција бидејќи војската на Исламската држава напредува кон два бунтовнички града, велат хуманитарните организации. Напредувањето на Исламската држава во покраината Алепо бидејќи е потисната од покраината Рака за време на големите офанзиви на арапско-курдските сили со помош на меѓународните коалиции кои ги предводат Соединетите Американски Држави.

Исламската држава со месеци се заканува дека ќе ги преземе градовите Мареа и Азаз. Џихадистите го пресекле клучниот пат кон Азаз, градот во непосредна близина на турската граница, и Мареа, неколку километри кон југозапад, велат избори блиски до опозицијата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com