HomeДЕНЕШНАСветСтивен Хокинг: Ја разбирам мистеријата на универзумот, но не и популарноста на Трамп

Стивен Хокинг: Ја разбирам мистеријата на универзумот, но не и популарноста на Трамп

Британскиот астрофизичар Стивен Хокинг изјави дека може да разбере како функционира вселената, но никако не може да ја свати популарноста на Доналд Трамп. Познатиот научник апелираше кон бирачите во Велика Британија да гласаат за останок во Европската Унија на референдумот кој ќе се одржи на 23 јуни.

Останувањето на Велика Британија во ЕУ може да ги осигура неопходните средства за поддршка на науката, економијата и безбедноста, истакна Хокинг. „Помина времето кога можевме сами против целиот свет, сега мораме да бидеме дел од големото семејство наречено народ, поради нашата безбедност и трговијата“, изјави Хокинг.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com