HomeДЕНЕШНАРепубликаСпомен куќата на Татарчеви отворена – Ресен со уметничко богатство

Спомен куќата на Татарчеви отворена – Ресен со уметничко богатство

 

Денеска во Ресен Министерството за култура ја промовираше Спомен куќата на Татарчеви. Тоа е проект на Владата на Република Македонија за кој се вложени 30 милиони денари.

На отварањето на спомен куќата на Татарчеви во Ресен, министерката за култура Елизабета Канческа Милевска истакна дека преку возобновувањето на Домот на Татарчеви воедно длабоко се поклонуваме пред големата жртва и придонесот на нашите револуционерни дејци кои целиот свој животен век го посветија на изворната идеја за самостојна и независна македонска држава на Балканот.

Сега Ресен е побогато со Спомен куќа на многу битни луѓе за нашата држава,како што и самата министерка за култура го потврди истото.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com