HomeДЕНЕШНАСветСоветот на НАТО и Русија ќе се сретне по анексијата на Крим

Советот на НАТО и Русија ќе се сретне по анексијата на Крим


Советот на НАТО и Русија ќе се одржи точно по пауза од две години кога Русија изврши припојување на Крим како и поддршка на повеќе источни региони во Украина кои бараат автономија.

Обновувањето на разговорите меѓу на НАТО и Русија, според генералниот секретар Јанс Столтенберг, треба да допринесе во намалување на неодамнешните тензични ситуации во Балтикот кога руски хеликоптери и авиони извршија опасни и донекаде провокативни маневри околу американски поморски разурнувач.

Министрите за одбрана ќе треба да договат намалување на тензиите, разговор за состојбата во Украина и враќање на меѓусебната доберба која според руски извори тешко ќе се постигне во брзо време.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com