HomeДЕНЕШНАПолитикаСе бришат трагите од „Шарената револуција“ низ Скопје

Се бришат трагите од „Шарената револуција“ низ Скопје

boja3

Градските власти организираа чистење на дел од спомениците и владините и државни згради кои беа мета на демонстрантите од движењето „Шарената револуција“ кои низ изминатите триесетина дена својот револт го изразуваа со фрлање на боја како главен метод на агресивни, но не и насилни протести.

cistenje-spomenici3-640x360

Симболичното шарење на барокот требаше да биде знак на несогласување со едностраните политики за трошење на огромни буџетски средства, а сега повторно се трошат пари за чистење на и онака прескапите споменици. Во акцијата за чистење се придружија и активисти за заштита на македонската историја и противници на демонстрантите.

Фото: zase.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com