HomeДЕНЕШНАСветСекој петок ќе биде неработен во Венецуела

Секој петок ќе биде неработен во Венецуела

У Венецуели нерадан и петак!

Венецуела го прогласи петок за неработен ден, односно за време на април и мај работната недела ќе завршува во четврток. Причина за оваа мерка, верувале или не е штедењето! Претседателот на Венецуела Николас Мадуро на државната телевизија најави дека жителите ќе имаат продолжен викенд, а оваа мерка ќе се спроведува во наредните 60 дена. Така работниците во Венецуела за време на април и мај ќе работат до четврток, а целата оваа мерка ќе биде спроведена со надеж да се заштеди на електрична енергија која и недостасува на целата земја.

Николас Мадуро позива на штедњу електричне енергије

Жителите не го кријат изненадувањето од оваа мерка на социјалните мрежи, а на многу од нив не им е јасно како оваа мерка ќе се однесува на училиштата, бирократијата и трговијата. Хотелите и трговските центри ќе мораат да се снабдуваат со струја од генераторите, а до жителите се апелира да ги подржат мерките за штедење на струјата. Долготрајната суша доведе до тоа нивото на вода се доведе близу до критичното ниво во повеќе хидроцентрали.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com