HomeРЕФЛЕКТОРФилмСветска премиера на „Ослободување на Скопје“

Светска премиера на „Ослободување на Скопје“

Новата историска драма на Раде Шербеџија „Ослободување на Скопје“ ја имаше светската премиера во Пула, во Веспазијановиот амфитеатар, во рамки на 53-от Пулски филмски фестивал. Македонската публика, пак, ќе има можност да го види филмот во септември на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

Интернационалната публика сега може да го погледне и трејлерот кој е објавен на YouTube, а ветува многу драматична приказна за текот на Втората светска војна со близок приказ на ликови од двете страни на конфликтот. Актерската екипа е составена од Силвија Стојановска, Раде Шербеџија, Мико Ноусаинен, Небојша Глоговац, Петар Мирчевски, Јари Вирман, Дејан Лилиќ, Денис Абдула и Аксел Мехмед, а главната улога ја има 11 годишниот Давид Тодоровски.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com