HomeДЕНЕШНАСветСаудиска Арабија најголем производител на нафта во светот

Саудиска Арабија најголем производител на нафта во светот

Меѓународната агенција за енергија сега пренесува дека Саудиска Арабија повторно е на врвот на листата на производители на нафта, односно дека повторно е најголемиот производител на нафта во светот.

Саудиска Арабија се врати на првата позиција на која до сега се наоѓаше САД. „Зголеменото саудиско производство на нафта и овозможи на Саудиска Арабија да го надмине САД и да стане најголем светски производител на нафта“, објави Меѓународната агенција за енергија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com