HomeДЕНЕШНАПолитикаСАД и ЕУ бараат поништување на аболицијата

САД и ЕУ бараат поништување на аболицијата

САД преку амабасадорот Бејли порача дека сега треба да се повлече и аболицијата со која претседателот Иванов помилува над 50 политичари и нивни соработници за голем број на потенцијални и веќе започнати истражни постапки. Истиот став го имаат и претставниците на Европската комисија, Јоханес Хан и Федерика Могерини.

Со укинувањето на аболицијата и одложувањето на изборите може повторно да продолжи реформскиот процес, партиите да постигнат договор за надминување на кризата и да се обезбеди владеење на правото и еднаквост пред законите за сите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com