HomeДЕНЕШНАРегионРуски калашникови ќе се произведуваат во Грција со НАТО знакче

Руски калашникови ќе се произведуваат во Грција со НАТО знакче

Грчката влада постигнала договор со Русија за производство на автоматските пушки „калашников“ откако ќе биде укината ембаргото на Европската Унија. Бенефитот за Грција би бил огромен, бидејќи пушките ќе бидат сертифицирани и ќе може да се продаваат и во земји членки на НАТО, посочува министерот за одбрана Панос Каменос. Производството ќе и биде доверено на компанијата „Хеленик Дефенс Системс“ во градот Петрас.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com