HomeДЕНЕШНАСветРусија прави супербрзи хеликоптери

Русија прави супербрзи хеликоптери

Пробни летови на рускиот супербрз хеликоптер закажани се за јуни, а авионот ќе има брзина од рекордни 450 километри на час, пренесуваат руските медиуми. Во следната фаза пробните летови планирани за крај на годината, хеликоптерот ќе се обиде да го сруши рекордот во брзина од 500 клиометри на час.

За време на рускиот саем на хеликоптери во 2009 година, Русија прикажа бројни модели на супербрзи хеликоптери изработени по моделот „Ка-92“ средна класа хеликоптер кој може да лета со брзина од 450 километри на час во должина од 1.500 метри.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com