HomeДЕНЕШНАСветРусите во последен момент го предупредиле Ердоган за пучот

Русите во последен момент го предупредиле Ердоган за пучот

Новата теорија која ја шират иранските медиуми, пред се Farse News, тврди дека руските разузнавачки служби пресретнала голем дел од комуникацијата на пучистите кои се подготвуваат да го уапсат или убијат турскиот претседател Ердоган и да извршат воен преврат во земјата. Информациите биле испратени веднаш до МИТ, турската тајна полиција која имала доволно време да се подготви за нападот со тенкови и хеликопери на дел од армијата.

turcija vojska zarobeni

Причината за ова пријателско предупредување е што Ердоган претходно му се извини на Путин, а со тоа повторно се затоплија односите меѓу Турција и Русија. Засега официјалните власти во Анкара не ги коментираат тврдењата на иранците кои секако имаат блиски извори до руските служби.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com