HomeДЕНЕШНАСветРодната куќа на организаторот на пучот во Турција ќе стане јавен тоалет

Родната куќа на организаторот на пучот во Турција ќе стане јавен тоалет

Родната куќа на имамот Фетула Ѓулен, кого турските власти го обвинуваат за организирање на обидот за државен удар што се случи кон средината на овој месец, ќе биде пренаменета во јавен тоалет, јавија локални медиуми.

Ѓулен е роден во еднокатна куќа во местото Коруџук, во провинцијата Ерзурум во централна Турција, но моментно живее во егзил во САД, во сојузната држава Пенсилванија.

Како што јавува порталот „Бејаз газета“, родното живеалиште на Ѓулен ќе биде претворено во јавен тоалет на барање на локалните жители.

По обидот за преврат на 15 јули, револтирани граѓани низ Турција секојдневно палат примероци од книгите на Ѓулен.

МИА

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com