HomeДЕНЕШНАСветРекордна количина на запленета дрога во вредност од 19.2 милиони долари

Рекордна количина на запленета дрога во вредност од 19.2 милиони долари

Филипинската полиција запленила околу 180 килограми метамфетамин вреден 19.2 милиони долари во најголемата акција уште од почетокот на мандатот на претседателот Родриг Дтерте. Метамфетамин-хидролорид бил пронајден во напуштена фарма во провинцијата Кагајан на север од Филипините, а полицијата истражува дали на филипинската територија бил прошверцуван од странство или бил произведуван во локална лабораторија, стои во соопштението.

Полските научници наведоа дека повеќе од 100 вооружени наркодилери биле убиени во конфликти со полицијата во изминатите два месеци, а повеќе од илјада конзуматори на дроги биле приведени во рамките на интензивна кампања против наркотици.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com