HomeДЕНЕШНАЕкономијаПушачите пак ќе бидат удрени по џебот во петок

Пушачите пак ќе бидат удрени по џебот во петок

Пушачите ќе осетат ново поскапување на цигарите кое ќе стапи во петок и дел од полугодишната мерка за зголемување на цените иако постои можност и самите производители да ја компензираат разликата.

Зголемување на акцизата за 3 денари по кутија се предвидува за последен пат ова лето. Од наредниот 1 јули, цигарите секоја година ќе поскапуваат по 4 денари за кутија.

Ваквиот тренд на покачување во наредните години драстично ќе ги поскапи цигарите во земјава, па така најскапата кутија цигари која денес чини 120 денари, за осум години ќе достигне цена од 154 денари.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com