HomeДЕНЕШНАСветПукање во Копенхаген, повредени двајца полицајци и цивил

Пукање во Копенхаген, повредени двајца полицајци и цивил

Двајца полицајци и цивил биле повредени во пукање во самопрогласената христијанска автономна населба Кристијанија во Копенхаген, пренесува данската полиција. Осомничениот за пукањето е уапсен. Вооружено лица пукало врз полицајците и така повредило еден од нив во нога, а другиот во глава, додека цивилот се здобил со прострелна рана на ногата, пренесуваат тамошните медиуми.

Повредениот цивил бил со странско потекло, соопштила полицијата и додала дека тоа лице е во контакт со полицијата и дека нема роднини во Данска. Властите ги предупредиле лицата да не се приближуваат на местото на несреќата. Полицијата не му дозволува на никој да ја напушти населбата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com