HomeДЕНЕШНАРегионПротест во Косово: Владата го ратификува договорот за демаркација на границата со Црна Гора

Протест во Косово: Владата го ратификува договорот за демаркација на границата со Црна Гора

Косовската Влада го ратификуваше договорот за демаркација на границата со Црна Гора и покрај противењето од страна на опозицијата. Документот вчера е испратен на усвојување во Парламентот.

Демаркацијата на границата со Црна Гора и договорот со Србија, со кој му се дава поголеми права на српското малцинство на Косово, се главните причини за несогласување меѓу Владата и опозицијата.

Од минатата есен опозицијата во неколку наврати употреби солзавец за да ја спречи работата на Парламентот, а нивни приврзаници редовно организираат протести, кои често прераснуваат во судири со полицијата. Пред Парламентот и денеска се одржуваат протести.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com