HomeДЕНЕШНАПолитикаПротести во Вашингтон и Велес, „герилски“ акции во Скопје

Протести во Вашингтон и Велес, „герилски“ акции во Скопје

vasington2
Денеска иако се мислеше дека нема да има големи протести сепак, повеќемина се одлучија да го искористат слободниот ден за изразување на револт против аболицијата која ја донесе претседателот Иванов, како и да се упати поддршка за работата на СЈО. Во Вашингтон помала група на македонци протестираа пред амбасадата на Македонија, а меѓу нив беа и членови на Обединета македонска дијаспора.

Велес пак, се пробуди по цела недела протести и граѓаните излегоа на улиците со истата порака како нешто ненајавено и неочекувано. Стотина граѓани го изразија револтот за актуелната политичка криза и ги повторија пораките „Нема правда, нема мир“.
CgQqGNGUIAAvild
Во Скопје иако „Протестирам“ соопшти дека нема да одржат протести помала група изврши „герилски“ акции поставувајќи транспаренти за слобода на повеќе споменици низ центарот на градот. Масовните протести ќе продолжат утре, а на Скопје, Битола и Струмица за прв пат ќе им се придружат Куманово и Штип.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com