HomeДЕНЕШНАПолитика„Протестирам за вас деца, за да не ви го газат достоинството“

„Протестирам за вас деца, за да не ви го газат достоинството“

Шарената револуција и денеска го бои Скопје. Стандардно, протестот започна пред канцелариите на СЈО во знак за поддшка на оваа институција, а продолжи до влада. Репортерот на Позитив.мк, Христијан Станоевиќ разговараше со демонстрантите кои велат дека ќе протестираат до крај, додека аболицијата не биде целосно повлечена.
sarena revolucija 4
Демонстрант од постарата генерација за Позитив.мк вели: Земам пензија, ќе речат зошто протестирам. За вас деца, за ваша иднина, а не неписмени да ви го газат достоинството.

protest vlada sarena cetvrtok (1) (1)Не сме платени од никого, погледнете ја оваа шареноликост – вели Кире Дуковски.
sarena revolucija 5
Демонстарнтите и денеска беа креативни, па владејачката гарнитура (на сликите кои си ги одбра за седиштето на ВМРО-ДПМНЕ) заврши зад решетки. Порачаа: Нашата уметност е бесплатна. Граѓаните се упатија кон Собранието од каде ечат револуционерни песни.

protest vlada sarena cetvrtok (2) (1)

sarena revolucija 3

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com