HomeДЕНЕШНАСветПронајдени 40 мртви тигарчиња во будистички храм во Тајланд

Пронајдени 40 мртви тигарчиња во будистички храм во Тајланд

Властите на Тајланд превзедоа обемна акција за сопирање на будистичкиот храм во злоупотребата на диви животни, откако во нивните замрзнуваче пронашле 40 тела на младенчиња на тигри како и неколку возрасни единки. Со 1000 агенти и спасувачи ќе се одземат преостанатите стотина живи тигри кои ќе бидат префрлени во прифатни центри за грижа на животни.

tigri budisticki hram2

Монасите од будистичкиот храм најпрво не сакале да соработуваат но, биле принудени со судски налог. Будистички храм во градот Канчанабури со години беше главна туристичка атракција каде посетителите плаќале за да може да ги галат и хранат тигрите, но сето тоа било параван за нелегална трговија со диви животни.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com