HomeДЕНЕШНАПолитикаПроедната влада од втор обид ќе создава услови за избори

Проедната влада од втор обид ќе создава услови за избори

Концептот на преодна влада треба да профункционира откако му е дадена втора шанса. Денеска во Собрането на Република Македонија беа потврдени мандатите на новите технички министри за внатрешни работи, труд и социјална политика како и нивните заменици со речиси едносгласнот.

Во новиот состав речиси и да нема никакви изненадувања, освен што Оливер Андонов неколку часа беше министер во МВР, а сега ротира на заменичката позиција каде ќе му биде позадина на имењакот Спасовски од СДСМ.

Опозициската партија го држи челното место во труд и социјална политика со Фросина Ременски, додека пак повторно заменици во финасии, земјоделие и јавна администрација се Наумов, Николовски и Кирацовски.
Техничкиот премиер Емил Димитриев на собраниската седница на неговите колеги им порача дека во наредните 100 дена државата не треба да застане во место и дека сите без оглед од која партија доаѓаат мора да работат за интересите на Македонија, да ги спроведат реформите и да ја преземат одговорноста.

Преодната влада а има иста цел – организирање на фер, слободни и демократски избори.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com