HomeДЕНЕШНАСветПочина Ханс Дитрих Геншер – поранешниот министер за надворешни работи на Германија

Почина Ханс Дитрих Геншер – поранешниот министер за надворешни работи на Германија

 

Ташна вест за германската популација. Поранешниот министер за надворешни работи на Германија Ханс Дитрих Геншер почина на 89-годишна возраст, соопшти денеска претставник од неговиот кабинет.

Во соопштението од кабинтетот на поранешниот германски министер за надворешни работи е наведено дека Данс Дитрих Геншер починал вчера вечерта на 89 годишна возраст во присуство на членовите на семејството во својот дом во Вахтберг. Геншер починал од последици на кардиоваскуларно заболување.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com