HomeДЕНЕШНАРегионПочина легендарниот глумец Велимир Бата Живојиновиќ

Почина легендарниот глумец Велимир Бата Живојиновиќ

Доцна синоќа, околу 22:45 часот во болницата во Белград, на 82-годишна возраст почина познатиот актер Бата Живојиновиќ. Оваа вест денеска оддекна во сите медиуми во регионот а Балканот веќе се збогува од актерската легенда.

„Почина синоќа околу 23 часот во сон по неколку болести кои му ја влошија состојбата – шеќер, анемија, бубрежна инфекција, срцева слабост и запушување на речиси сите крвни садови. Откако му заздрави раната на ампутираната нога, беше префрлен кај нас. Беше и на трансфузија и на сериозни антибиотици поради евенѕуални инфекции на раната. Причината за смрттасе гангрена, срцева слабост и основната болест дијабет“, изјавил докторот од Клиничкиот центар во Белград за српски Телеграф.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com