HomeРЕФЛЕКТОРФилмПочина Гај Хамилтон, режисерот на четири филмови за познатиот Џејмс Бонд

Почина Гај Хамилтон, режисерот на четири филмови за познатиот Џејмс Бонд

Британскиот режисер Гај Хамилтон, познат по работата на филмовите за Џејмс Бонд, почина во 93 година од својот живот. Британскиот режисер има голема заслуга за популарноста на најпознатиот шпиун преку својата работа со актерката Шон Конери и Роџер Мур. Тој соработуваше и со актерите Харисон Форд и Мајкл Кејн, а режираше и две адаптации на романот Агата Кристи.

Хамилтон почина во четвртокот во болницата на шпанскиот остров Мајорка. Управата на болницата не сакаше да објави подетални информации околу причината за смртта на славниот режисер.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com