HomeДЕНЕШНАСветПосилен земјотрес ја погоди Јапонија, бројот на жртви зголемен

Посилен земјотрес ја погоди Јапонија, бројот на жртви зголемен


Јапонија се соочува со уште една серија на посилни земјотреси кои овој пат однесоа 19 жртви, а стотици се повредени во потресите кои траат веќе неколку дена во јужниот дел на земјата.
Има големи последици врз инфраструктурата со прекин на електрична енергија, големи материјални штети, а населението е повлечено во центри за евакуација или на отворени побезбедни простори.
Земјотресот бил со јачина од 7.6 степени според Рихтеровата скала.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com