HomeДЕНЕШНАСветПоранешниот израелски претседател хоспирализиран после мозочен удар

Поранешниот израелски претседател хоспирализиран после мозочен удар

Поранешниот израелски претседател беше „архитект“ на привремениот мировен договор со Палестинците во 1993 година познат како Договор од Осло. Поранешниот израелски претседател Шимон Перес (93) примен е денеска во болница по мозочен удар.

Перес беше „архитект“ на привремениот мировен договор со Палестинците во 1993 година познат како Договор од Осло. Една година подоцна доби Нобелова награда за мир заедно со палестинскиот лидер Јасер Арафат.

Извор: Telegraf.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com