HomeДЕНЕШНАРегионПоплави ширум Грција, се бара воведување на вонредна состојба

Поплави ширум Грција, се бара воведување на вонредна состојба

Во поплавите на југ во Грција поради силниот дожд, синоќа животот го загубија три лица, а две лица се изчезнати, пренесуваат локалните медиуми. Во областа Месинија, на југ од Пелопонез, во своите поплавени приземни селски куќи се удавиле две неподвижни постари лица, а изчезнало лицето кое се грижело за нив. Третот лице се удавило во подрумски стан во центарот на градот Каламат кој бил целосно поплавен.

Властите велат дека најмногу биле погодени селските подрачја каде синоќе длабочината на водата достигнала до два метри, се удавиле и многу животни, а денес било оневозможен пристапот до седум села. Додека спасувачките екипи и општинските служби не можат да стигнат до сите погодени области, локалните власти од државата бараат прогласување на вонредна состојба.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com