HomeДЕНЕШНАЕкономијаПолска станува гасна сила – проработе новиот терминал на Балтичкото море

Полска станува гасна сила – проработе новиот терминал на Балтичкото море

Полска ја прими првата комерцијална испорака на течен природен гас од Блискиот исток на својот нов терминал во Балтичкото море. Со тоа, како што оценува агенцијата Франс прес направи чекор кон намалување на зависноста од рускиот гас и почна да расте како регионален дистрибутер.

Полска сега околу 40 отсто од своите вкупни потреби за гас ги подмирува со увоз од Русија, една третина обезбедува од домашни извори, а 20 отсто од централна Азија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com