HomeДЕНЕШНАСветПовеќе од 36 лица загинаа во Пакистан – причина невремето и поројните дождови

Повеќе од 36 лица загинаа во Пакистан – причина невремето и поројните дождови

 

Француските медиуми пренесоа дека повеќе од 36 лица погинаа и 27 се повредени од бурите и силните дождови, што синоќа го зафатија северозападен Пакистан и предизвикаа уривање на покривите на десетици живеалишта. Два најтешко зафатени региони се Кохистан, во кој погинаа 12 лица, и Шанглас, каде дождовите и свлечиштата земја усмртија 10 лица.

Инаку, ова не е прв пат, скоро секоја година силните бури во Пакистан предизвикуваат смрт на стотици лица и предизавикуваат големи штети, се уриваат куќи и многу други објекти.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com