HomeДЕНЕШНАСветПет украински војници убиени во источна Украина

Пет украински војници убиени во источна Украина

Во конфликтите на војската и бунтовниците во источна Украина пет украински војници биле убиени, а четири повредени, соопшти украинската војска. Ова е втор најголем биланс на настрадани војници во последните 24 часа, стои во соопштението на портпаролот на украинската војска Олександр Мотужјањук.

И покрај стапувањето на сила на договорот за склучување на мир, двете страни во конфликтот и понатаму редовно го кршат овој договор, а состанокот на „Нормандијске четворке“ околу прекинувањето на конфликтите и изборите во Источна Украина, одржан е во Берлин на 11 мај и е завршен без резултат.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com