HomeДЕНЕШНАСветПапата Франциско истакна дека не размислува за пензија

Папата Франциско истакна дека не размислува за пензија

Папата Франциско денес изјави дека не размислува за пензионирање, туку дека е подготвен да ја продолжи својата мисија на водење на Црквата со 1,2 милијарда верници ширум светот. Како што пренесуваат медиумите, папата ова им го рекол на учесниците на петиот светски конгрес која се одржува во Ватикан.

72-Годишниот папа по потекло Италијанец роден во Аргентина, синоќа кога одговарал на прашањата на учесниците на конгресот истакнал дека не размислува за заминување во пензија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com