HomeДЕНЕШНАРегионОткажана изградбата на нуклеарката „Белене“, Бугарија треба да плати оштета на Русија

Откажана изградбата на нуклеарката „Белене“, Бугарија треба да плати оштета на Русија

Бугарските власти се надоа во незавидна состојба откако арбитражата одлучи дека мора да се плати оштета на руската компанија „Росатом“ поради откажува на изградбата на нуклеарката „Белене“.

Оттаму, сепак,  изразија надеж дека „Росатом“ ќе дозволи продажба на нуклеарниот реактор, купен за откажаната изградба на нуклеарната централа „Белене“ на трета страна, откако Арбитражниот суд пресуди дека Софија мора да ја плати опремата која ја порачала.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com