HomeФЕР ПЛЕЈФудбалОсасуна последен член на Примера!

Осасуна последен член на Примера!

Фудбалскиот клуб Осасуна од следната сезона повторно ќе се натрпеварува во првата шпанска лига Примера, откако во бааж натрпеварот беа подобро од Чироне. Осасуна славеше на гостински терен со 1:0, додека во првиот натпревар од баражот за пласман во Примера резултатот беше 2:1 за тимот од Памплоне.

Единствениот подогок на вчерашниот натрпевар го постигна Кенан Кодро во 48 минута од натпреварот. Па така, после две сезони Осасуна се врати во највисокиот ранг во Шпанија. Пласман во Примера порани изборија екипите на Алавес и Легањес, додека во втора лига ќе играат екипите на Рајо Ваљекано, Хетафе и Леванте.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com