HomeДЕНЕШНАСкопјеОколу 50 лица повредени по земјотресот, голем број граѓани со скршеници

Околу 50 лица повредени по земјотресот, голем број граѓани со скршеници

Околу 50 граѓани на Скопје се повредени после земјотресите во Скопје. Според информациите на zdravstvo24.mk најмногу, над 30 пациенти со скршеници на рацете и нозете, расекотини попладнево примени се во Клиниката за хируршки болести св.Наум Охридски.

Десетина пациенти се третирани во ГОБ 8 септември. Лекари од болницата информираат дека сеуште се прават неопходни снимања на дел од пациентите за да се утврдат повредите. Како што изјавиле некои од пациентите, се повредиле додека се обидувале да избегаат од домовите за време на силниот земјотрес. Некои паднале по скали, други пак скокале од терасите од пониските спратови. Брзата помош само за 2 часа интервенирала кај 6 пациенти повредени при земјотресот. Сите биле транспортирани во скопските болници. Во Ургентниот центар при клиничкиот центар примени се двајца работници кои за време на земјотресот околу 15.10 минути работеле во магацин. Едниот имал потрес, а другиот се здобил со расекотини.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com