HomeДЕНЕШНАЕкономијаОд полноќ повисоки цени на бензините

Од полноќ повисоки цени на бензините

Цените на бензините од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина, односно за еден денар, а цената на Еуродизелот и Екстра лесното масло за домаќинство не се менуваат. Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика малопродажната цена на Еуросупер 95 се зголемуа за еден денар и ќе изнесува 62 денари, додека Еуросупер 98 поскапува за 0,5 денари и ќе чини 63,50 денари.

Малопродажните цени на Еуродизелот и Екстра лесното масло за домаќинство не се менуваат, остануваат 44 и 32,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,703 денари за килограм и ќе изнесува 16,931 денари.

Според Комисијата, новите цени се резултат на повисоката цена на нафтата на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период, како и на понискиот курс на денарот во однос на доларот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com