HomeДЕНЕШНАСветОбама во посета на Хирошима

Обама во посета на Хирошима

Претседателот на Соединетите Американски Држави Барак Обама ќе ја посети Хирошима во текот на овој месец и со тоа ќе стане првиот американски претседател кој патува во овој јапонски град откако беше погоден од нуклеарна бомба на САД во 1945. Посетата е планирано да биде дел од турнејата во Азија од 21 до 28 мај, а Обама исто така ќе го посети и Виетнам.

Во бомбардирањето на Хирошима на 6 август 1945 година од фрлената атомска бомба загинаа 140.000 луѓе. Нападот, заедно со фрлената бомба врз Нагасаки – се смета како значајно во ставање крај на Втората светска војна на Пацификот. Поранешниот американски претседател Џими Картер ја посети Хирошима, по завршувањето на неговиот мандат.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com