HomeДЕНЕШНАРегионНов случај на Зика во Словенија, спортистите заштитени пред Олимпијадата

Нов случај на Зика во Словенија, спортистите заштитени пред Олимпијадата

Словенија го регистрираше вториот случај на лица заболено од Зика вирусот кое го добило при туристички престој во странство, објави Националниот институт за јавно здравје.

Лицето што заболело не претставува ризик за јавното здравство, рече Ева Грилц, епидемиолог Институтот за јавно здравје.

Грилц додаде дека се преземени сите мерки за заштита од вирусот Зика за словенечките спортисти кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Бразил, земја каде епидемијата е најизразена.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com