HomeДЕНЕШНАРегионНи мисица не смее да се потсмева со Ердоган

Ни мисица не смее да се потсмева со Ердоган

Турскиот суд донесе уште една пресуда за навреда или омалуважување на претседателот Реџеп Таип Ердоган, овој пат против Мерве Бујуксарач поранешната мис на Турција која е условно осудена на 14 месеци, а ако го повтори делото ќе ја одлежи целата казна во затвор.

Бујуксарач на Инстаграм објавила сатирична песна со која му се потсмева на Ердоган во 2014-та додека тој бил премиер. Инаку Ердоган поднесе над 2000 тужби за навреди и клевети според законот кој ги штити турските државни органи и политичари, но секако драстично ја укинува слободата на говорот, мислата и критиката.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com