HomeАЈНШТАЈНИЈАКосмосНа аукција продаден историскиот план за првиот американски орбитален лет

На аукција продаден историскиот план за првиот американски орбитален лет

Инструкциите кои американскиот астронаут Џон Глен ги користел за време на историскиот лет на капсулата „Меркјури“ во вселената во 1962 година, е продаден на аукција за 67.000 долари. Акционерската фирма „Нејт Д. Сандерс“ објави дека инструкциите кои ги користел Глен кој стана првиот Американец во орбитата на земјата биле продадени во четвртокот во Лос Анџелес за сума од 66.993 долари.

Имало вкупно осум понуди, а почетната цена била 25.000 евра Портпаролот на аукциската куќа не го открил купецот.

Овие упатства го содржеле деталниот план на леталото на Глен, со детален приказ на небесните тела и географските знаменитости кои биле користени како водич речиси цели пет години. Тука се наоѓале и упатствата околу тоа кога и што да фотграфира Глен, кога да го промени филтерот на бојата, кога да ја стави кацигата и кога да вежба.

Glen-sa-sinom-i-cerkom

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com