HomeДЕНЕШНАСветНајголемиот авион на светот не успеа во првиот лет

Најголемиот авион на светот не успеа во првиот лет

Airlander 10 кој е дизајниран како најголемиот авион во светот при првиот лет имаше несреќа да претрпе штета на пилотската кабина при слетувањето, додека пак компанијата ги негира сите наводи дека авионот претходно удрил во телеграфски столб. Од членовите на екипажот никој не е повреден

Hybrid Air Vehicles најави дека ќе продолжи да го развива 92 метри долгиот Airlander 10 со цел да збогати летањето со воздухоплови.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com